Strona Główna  /  Zakres usług  /  Ortodoncja

Celem leczenia ortodontycznego jest prawidłowe ustawienie zębów w łuku i uzyskanie właściwych kontaktów między górnymi i dolnymi zębami.

Leczenie ortodontyczne możliwe jest nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych nawet 60-70 - latków

Często konieczne jest jako wstępny etap do leczenia implantologicznego i protetycznego.

APARATY RUCHOME są wkładane do jamy ustnej przez samego pacjenta. Stosuje się je głównie w okresie wzrostu u dzieci i młodzieży . Ich wadą jest brak możliwości kontroli rzeczywistego czasu obecności aparatu w ustach, a tym samym jego efektywnego działania.

Tej wady nie mają APARATY STAŁE, składają się ze specjalnych zaczepów tzw. zamków przyklejanych do zębów. Zamki mogą być metalowe, najczęściej stosowane i najtańsze. Dostępne są również zamki kosmetyczne wykonane z ceramiki bądź tworzyw. Przy zastosowaniu tego typu zamków aparat ortodontyczny jest mniej widoczny. Leczenie aparatem stałym trwa około 18-24 miesięcy. Wizyty kontrolne odbywają się raz w miesiącu.

 ·         Aparaty stałe przy prawidłowej higienie nie wywołują próchnicy

·         Klamry aparatów stałych nie uszkadzają w najmniejszym stopniu szkliwa zębów, na których są naklejone

·         Leczenie ortodontyczne zapobiega powstawaniu próchnicy i paradontozy w przyszłości

 

 Krzywe zęby to nie tylko problem estetyki. Wady zgryzu mają poważny wpływ na zdrowie całego narządu żucia. Nieprawidłowe ustawienie zębów uniemożliwia dokładną higienę, a to sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej i kamienia. Może to prowadzić zarówno do powstawania próchnicy jak i paradontozy. Na występowanie tej ostatniej ma również wpływ nieprawidłowy rozkład sił powstających podczas żucia, przez co kość jest nierównomiernie obciążana i może podlegać miejscowym zanikom.